Elektronika u vozidel je často noční můrou nejen vlastníků, ale též mechaniků. Klasické mustangy první generace naštěstí ještě žádnou složitou elektronikou neoplývají, proto se i zručný vlastník renovující svého miláčka nemusí zas tolik bát.
Pokud máte ve svém koníkovi ještě původní svazky kabeláže, budete se dříve či později potýkat s jejich tvrdostí a praskáním ochranné izolace kabelů. Tento problém může vyústit ve zkrat s tím, že Vám hold přestanou třeba svítit světla, či v horším případě zahoří celé vozidlo. Nejradikálnějším řešením je výměna kompletní kabeláže. V dnešní druhovýrobě není problém sehnat kompletní kabelové svazky. Jejich instalace je ideální ve spojení například s vyvařováním karoserie, kdy máte vozidlo odstrojené.
Můžete si dokonce vybrat, zda zachováte retro pojistnou skříň se skleněnými pojistkami či zvolíte moderní variantu (viz obrázek).
Celkově lze svazky kabelů rozdělit na tři základní svazky. Zepředu dozadu to je kabelový svazek v motorovém prostoru, jehož hlavní část vede po levé straně a obsahuje především světla, klakson, přívod elektřiny do interiéru vozidla. Střední větev jdoucí po motoru k čidlům tlaku oleje a teploty motoru, pravá větev jdoucí do motoru topení. Druhým základním svazkem je tzv. Under Dash Harness (Wiring). Dalo by se říci hlavní svazek pod palubní deskou. Srdcem svazku je pojistná skříň upevněná u levé nohy řidiče. Dále kabeláž vedoucí především do budíků a indikátorů na „Instrument Panel“, svazek do sloupku řízení (blinkry, klakson), ovládání motoru topení a osvětlení interiéru tzv. Courtesy Lights. Třetím je svazek vedoucí po levém prahu dozadu přes kufr k zadním světlům. Mimo jiné obsahuje osvětlení registrační značky a čidlo množství paliva v nádrži na dně kufru.
Variantou oproti kompletní výměně kabeláže je pořízení jen některého s těchto svazků, které se dají pořídit samostatně. Důležité však je si uvědomit okolnosti mající zásadní vliv na typ svazku. Do března 1965 se vyráběly Mustangy s dvou rychlostním motorem topení. Koupíte-li svazek na tří rychlostní motor topení, dostanete se do nezáviděníhodné situace, jelikož předělání kabeláže kvůli motoru topení je náročnější, než předělání kvůli jiným budíkům (k tomu později). Situaci nevyřešíte ani koupí jiného motoru topení, protože musíte dokoupit též rezistor a ovládací páky topení. Jaký typ motoru (větráčku) topení máte zjistíte nejlépe právě z kabeláže. Pokud Vám jdou k motoru tři kabely (oranžový, červený, černý), máte dvou rychlostní motor, který se dával do Mustangů někdy do března 1965. Pokud Vám motor napájí pouze dva dráty, máte pozdější verzi tří rychlostního motoru topení. Tuto skutečnost můžete ověřit tím, že na tělese rozvodného boxu topení (černá laminátová krabice pod palubní deskou u spolujezdce) máte na vnější straně připevněný rezistor (viz obrázek).
Nyní se vrátím k rozdílným svazkům s ohledem na budíky. Od října 1965 se do Mustangů dával Instrument Panel s pěti kulatými budíky (palivo, tlak oleje, tachometr, ampérmetr, teplota motoru), který nahradil panel s horizontálním tachometrem a se světelnými indikátory nabíjení a tlaku oleje. Když tento panel odklopíte, jistě poznáte, že kabeláž se bude lišit.
Co se týče svazku v motorovém prostoru, vliv na zapojení alternátoru má skutečnost, zda máte ampérmetr či pouze indikační světlo, tedy rozdíl mezi novější a starší verzí Instrument Panelu. Máte-li verzi s pěti budíky, bude svazek v motorovém prostoru obsahovat navíc žlutý a červený drát. Jeden z nich jde z ampérmetru na Starter Solenoid, kde je napojen kladný terminál baterie a druhý jde z ampérmetru na terminál „BAT“ na alternátoru. Zároveň bude chybět bílý drát s černým pruhem vedoucí od regulátoru napětí (Voltage Regulátor) na alternátor. Místo toho bude zelený drát s černým pruhem spojovat regulátor napětí (Voltage Regulátor) se středovým terminálem spínací skříňky.
Zde vidíte, že při výměně svazků kabeláže je potřeba zamyslet se na pojmy, které prodejci inzerují jako „Early Production“ či „Late Production“ nebo zda se jedná o prodej kabeláže na „Horizontal Tacho“ či „Five Gauge Instrument Panel“ popřípadě zda jde o kabeláž pro „Two Speed Heater“ či „Three Speed Heater“. A to vše v rozmezí výroby Mustangů let 1964 – 1966, kde přelomový rok se zavedením určitých modifikací byl 1965.